Victoria Falls Marathon
03/07/2022
Results
 
Contact
 
Home
42.2km
21.1km
Relay
21.1km Wheelchair
Category Results
Gender Results
All Results
Advanced
Category Results
Gender Results
All Results
Advanced
[1]
2
Fav
Pos
Race No
Share
Name
Name
Time
Time
Cat Pos
(Gen Pos)
Category
Cat Pos
Gender
Gen Pos
Name 1
Name 2
45
6000
TEAM GREENLINE AFRICA
TEAM GREENLINE AFRICA #6000
Female All Ages
02:57:19
02:57:19
14
(14)
All Ages
14
Female
14
Ingrid CHUMA
Sheron TSHUMA
46
6001
TEAM GREENLINE AFRICA 2
TEAM GREENLINE AFRICA 2 #6001
Female All Ages
02:57:45
02:57:45
15
(15)
All Ages
15
Female
15
Edith JANUARY
Emelda MPALA
36
6002
TEAM TVFH
TEAM TVFH #6002
Mixed All Ages
02:48:31
02:48:31
13
(13)
All Ages
13
Mixed
13
Thelma GAMANA
Farai CHIMBA
35
6003
TEAM T4848
TEAM T4848 #6003
Mixed All Ages
02:47:02
02:47:02
12
(12)
All Ages
12
Mixed
12
Mluleki MOYO
Epiphania MAHOVE
17
6004
TEAM KINGDOM TEAM
TEAM KINGDOM TEAM #6004
Male All Ages
02:24:31
02:24:31
11
(11)
All Ages
11
Male
11
Prince MOYO
Spencer MUSAKA
15
6005
TEAM OK MART
TEAM OK MART #6005
Male All Ages
02:19:35
02:19:35
10
(10)
All Ages
10
Male
10
Trust NKOMO
Sammuel MUKOMANA
39
6006
TEAM HARARE NORTH
TEAM HARARE NORTH #6006
Mixed All Ages
02:54:14
02:54:14
14
(14)
All Ages
14
Mixed
14
Milton MAVHUSA
Bridgitah MUSOKO
6007
TEAM VALOUR
TEAM VALOUR #6007
Male All Ages
Not started
Not started
All Ages
Male
Solomon DAVE
Bernard Orient MURAMBIDZI
43
6008
TEAM TEAM SOKO
TEAM TEAM SOKO #6008
Female All Ages
02:55:09
02:55:09
12
(12)
All Ages
12
Female
12
Charity SHAMBARE
Sekai NHONDOVA
47
6009
TEAM TEAM GEDZA
TEAM TEAM GEDZA #6009
Male All Ages
02:58:01
02:58:01
18
(18)
All Ages
18
Male
18
Gerald MASVANHISE
Happison NHIMBE
6010
TEAM OT
TEAM OT #6010
Male All Ages
Not started
Not started
All Ages
Male
Ornward TURIKAYI
Trust CHIRAMBANHANDA
6011
TEAM FAWCETTS FOC
TEAM FAWCETTS FOC #6011
Mixed All Ages
Not started
Not started
All Ages
Mixed
Marilyn DIETRECHSEN
Wayne DIETRECHSEN
54
6012
TEAM ZIMPARKS
TEAM ZIMPARKS #6012
Mixed All Ages
03:15:51
03:15:51
17
(17)
All Ages
17
Mixed
17
Cathrine HOVE
Fungai MANYEMBA
23
6013
TEAM #KUPEDZAMASPORTS
TEAM #KUPEDZAMASPORTS #6013
Male All Ages
02:37:00
02:37:00
15
(15)
All Ages
15
Male
15
Tendai CHAVARIKA
Brian ZUNGU
33
6014
TEAM THE TITANS
TEAM THE TITANS #6014
Mixed All Ages
02:45:37
02:45:37
10
(10)
All Ages
10
Mixed
10
Tafadzwa MUNATSI
Takudzwa CHIKANYAWU
11
6015
TEAM KINGDOM HOTEL
TEAM KINGDOM HOTEL #6015
Male All Ages
02:04:57
02:04:57
9
(9)
All Ages
9
Male
9
Trefusi NDLOVU
Renias SANGOYA
19
6016
TEAM THE LEGENDARY
TEAM THE LEGENDARY #6016
Male All Ages
02:30:56
02:30:56
12
(12)
All Ages
12
Male
12
Shoniwa RINGISI
Haruzivishe ZIVAMBISO
21
6017
TEAM NYAUDE
TEAM NYAUDE #6017
Male All Ages
02:32:34
02:32:34
13
(13)
All Ages
13
Male
13
Virimai NYAUDE
Moreblessing NCUBE
56
6018
TEAM FOSSILS BOERBOELS
TEAM FOSSILS BOERBOELS #6018
Female All Ages
03:25:53
03:25:53
20
(20)
All Ages
20
Female
20
Linda NCUBE
Ashley Nomakhosie SIHWA
8
6019
TEAM NYARADZO
TEAM NYARADZO #6019
Male All Ages
01:45:22
01:45:22
7
(7)
All Ages
7
Male
7
Obriel NCUBE
Lennon KADIRA
55
6020
TEAM NYARADZO 2
TEAM NYARADZO 2 #6020
Female All Ages
03:20:07
03:20:07
19
(19)
All Ages
19
Female
19
Tendai MUTSONDIWA
Tafadzwa MATANGA
27
6021
TEAM NYARADZO ATHLETICS 1
TEAM NYARADZO ATHLETICS 1 #6021
Mixed All Ages
02:43:01
02:43:01
8
(8)
All Ages
8
Mixed
8
Blessing MPOFU
Justin NYAKUNU
32
6022
TEAM NYARADZO 3
TEAM NYARADZO 3 #6022
Mixed All Ages
02:45:30
02:45:30
9
(9)
All Ages
9
Mixed
9
Shepherd MUTEIWA
Rosemary MANDAZA
40
6023
TEAM NYARADZO 4
TEAM NYARADZO 4 #6023
Female All Ages
02:54:43
02:54:43
9
(9)
All Ages
9
Female
9
Ullita MAFUKIDZE
Bekezela NKOMO
28
6024
TEAM NYARADZO ATHLETICS 2
TEAM NYARADZO ATHLETICS 2 #6024
Female All Ages
02:43:03
02:43:03
4
(4)
All Ages
4
Female
4
Lesley MUPONDI
Margaret CHAPWANYA
30
6025
TEAM NYARADZO ATHLETICS 3
TEAM NYARADZO ATHLETICS 3 #6025
Female All Ages
02:43:42
02:43:42
6
(6)
All Ages
6
Female
6
Margaret NDEBELE
Onismo NIGHT
29
6026
TEAM NYARADZO ATHLETICS 4
TEAM NYARADZO ATHLETICS 4 #6026
Female All Ages
02:43:12
02:43:12
5
(5)
All Ages
5
Female
5
Kudzai SODA
Polite MOYO
6027
TEAM NYARADZO ATHLETICS 5
TEAM NYARADZO ATHLETICS 5 #6027
Male All Ages
Not started
Not started
All Ages
Male
Peter TOMBO
Delight MAKAZA
25
6028
TEAM NYARADZO ATHLETICS 6
TEAM NYARADZO ATHLETICS 6 #6028
Male All Ages
02:39:46
02:39:46
16
(16)
All Ages
16
Male
16
Edwin DUBE
Tafadzwa TAHUONA
34
6029
TEAM DEVA
TEAM DEVA #6029
Mixed All Ages
02:46:14
02:46:14
11
(11)
All Ages
11
Mixed
11
Ramithaa DEVA
Kimesh DEVA
49
6030
TEAM SIZA
TEAM SIZA #6030
Mixed All Ages
03:03:58
03:03:58
16
(16)
All Ages
16
Mixed
16
Mpumelelo MOYO
Sizalobukhosi DUBE
4
6031
TEAM GWAZAS
TEAM GWAZAS #6031
Male All Ages
01:25:45
01:25:45
4
(4)
All Ages
4
Male
4
Laurence MAGWAZA
Joseph MARAIRE
5
6032
TEAM MARANDS
TEAM MARANDS #6032
Male All Ages
01:27:38
01:27:38
5
(5)
All Ages
5
Male
5
Talent MARANDURE
Tonderai MADENYIKA
51
6033
TEAM M2S
TEAM M2S #6033
Female All Ages
03:07:20
03:07:20
16
(16)
All Ages
16
Female
16
Esther MKALI
Memory CHAPINDUKA
24
6034
TEAM GRASBU
TEAM GRASBU #6034
Female All Ages
02:38:21
02:38:21
3
(3)
All Ages
3
Female
3
Gracious NCUBE
Sibusiso MPOFU
50
6035
TEAM JAMES COLLECTION
TEAM JAMES COLLECTION #6035
Male All Ages
03:04:41
03:04:41
19
(19)
All Ages
19
Male
19
Boniface MASHONGANYIKA
Nyasha MASHONGANYIKA
20
6036
TEAM VOWLERS
TEAM VOWLERS #6036
Female All Ages
02:31:43
02:31:43
2
(2)
All Ages
2
Female
2
Lillian ANTONIO
Tinashe MUGWENHI
52
6037
TEAM BLUEPRINT
TEAM BLUEPRINT #6037
Female All Ages
03:11:39
03:11:39
17
(17)
All Ages
17
Female
17
Tabetha MASHONGANYIKA
Florence NDLOVU
10
6038
TEAM DAVID&PETER
TEAM DAVID&PETER #6038
Male All Ages
02:00:14
02:00:14
8
(8)
All Ages
8
Male
8
David MULELE
Peter MUKUCHA
37
6039
TEAM FARAI&TAFADZWA
TEAM FARAI&TAFADZWA #6039
Male All Ages
02:53:28
02:53:28
17
(17)
All Ages
17
Male
17
Farai SINYANI
Tafadzwa PARIDZIRA
3
6040
TEAM RIO ZIM
TEAM RIO ZIM #6040
Male All Ages
01:21:19
01:21:19
3
(3)
All Ages
3
Male
3
Ivene ROZI
Mathias MARUME
1
6041
TEAM LEV&DESIRE
TEAM LEV&DESIRE #6041
Male All Ages
01:13:16
01:13:16
1
(1)
All Ages
1
Male
1
Levison MAPFUWA
Desire MUPANDAGUTA
16
6042
TEAM DEVA DIVAS
TEAM DEVA DIVAS #6042
Female All Ages
02:22:59
02:22:59
1
(1)
All Ages
1
Female
1
Veda CARTER
Kate THOMASON
12
6043
TEAM ACE RUNNERS CLUB FRANCISTOWN
TEAM ACE RUNNERS CLUB FRANCISTOWN #6043
Mixed All Ages
02:10:12
02:10:12
3
(3)
All Ages
3
Mixed
3
Andrew MUSAKASA
Patricia MUSAKASA
22
6044
TEAM AVSEC TEAM
TEAM AVSEC TEAM #6044
Male All Ages
02:35:35
02:35:35
14
(14)
All Ages
14
Male
14
Munyaradzi CHIOTO
Nomankosi MADUMA
53
6045
TEAM CHICHI-PRESH
TEAM CHICHI-PRESH #6045
Female All Ages
03:11:46
03:11:46
18
(18)
All Ages
18
Female
18
Charity AMOS
Precious CHISENI
9
6046
TEAM KAFUE FIRE
TEAM KAFUE FIRE #6046
Mixed All Ages
01:55:14
01:55:14
2
(2)
All Ages
2
Mixed
2
Laura MCGREGOR
Marc POUSSON
6
6047
TEAM CARPA
TEAM CARPA #6047
Male All Ages
01:35:31
01:35:31
6
(6)
All Ages
6
Male
6
Panganayi Clement MUTSENA
Callington ZUVA
26
6048
TEAM CIMAS1
TEAM CIMAS1 #6048
Mixed All Ages
02:40:36
02:40:36
7
(7)
All Ages
7
Mixed
7
Ryan HUNDA
Tinovimba HOVE
48
6049
TEAM ARISE
TEAM ARISE #6049
Mixed All Ages
03:01:57
03:01:57
15
(15)
All Ages
15
Mixed
15
Levi MASUKU
Shirley KHUMBULA
[1]
2
© 2023