Berg & Bush Descent
24/06/2022
Results
Teams
Details
Links
Race Website
 
Contact
 
Home
Stage 1
Stage 2
Stage 3
GC
Race up Spioenkop
Category Results
Gender Results
All Results
Advanced
Category Results
Gender Results
All Results
Advanced
[1]
2
3
4
5
Page 1 of 5 (238 items)
Fav
Pos
Race No
Share
Name
Name
Time
Time
Cat Pos
(Gen Pos)
Category
Cat Pos
Gender
Gen Pos
Team Type
Team
Team Result
Team Pos
Pace
Wave
13
380-1
Jacques GROBLER
Jacques GROBLER #380-1
Male Veteran
03:28:19
03:28:19
1
(13)
Veteran
1
Male
13
Mixed Team
Drivetrain Academy
03:28:20
1
22.8 km/h
A
17
683-1
Peter WINN
Peter WINN #683-1
Male Veteran
03:32:24
03:32:24
2
(16)
Veteran
2
Male
16
Veteran Men
W.B.O.F
03:32:24
1
22.3 km/h
A
18
683-2
Justin HORNSBY
Justin HORNSBY #683-2
Male Veteran
03:32:24
03:32:24
3
(17)
Veteran
3
Male
17
Veteran Men
W.B.O.F
03:32:24
1
22.3 km/h
A
21
316-1
Grant UNDERWOOD
Grant UNDERWOOD #316-1
Male Veteran
03:33:46
03:33:46
4
(19)
Veteran
4
Male
19
Veteran Men
Ballie and Balls
03:33:47
2
22.2 km/h
B
22
316-2
Grant LAVERS
Grant LAVERS #316-2
Male Veteran
03:33:47
03:33:47
5
(20)
Veteran
5
Male
20
Veteran Men
Ballie and Balls
03:33:47
2
22.2 km/h
B
23
155-1
Mike EGLINGTON
Mike EGLINGTON #155-1
Male Veteran
03:35:22
03:35:22
6
(21)
Veteran
6
Male
21
Solo Men
Solo Mike Eglington
03:35:22
7
22.0 km/h
A
24
204-1
Terence HOPE
Terence HOPE #204-1
Male Veteran
03:35:47
03:35:47
7
(22)
Veteran
7
Male
22
Solo Men
Solo Terence Hope
03:35:47
8
22.0 km/h
A
32
41-1
Clinton HALEY
Clinton HALEY #41-1
Male Veteran
03:40:22
03:40:22
8
(30)
Veteran
8
Male
30
Solo Men
Solo Clinton Haley
03:40:22
10
21.5 km/h
A
34
542-2
Ben Melt SWANEPOEL
Ben Melt SWANEPOEL #542-2
Male Veteran
03:41:34
03:41:34
9
(31)
Veteran
9
Male
31
Mixed Team
Team Swanepoel
03:41:34
3
21.4 km/h
A
36
687-2
Beyers OOSTHUIZEN
Beyers OOSTHUIZEN #687-2
Male Veteran
03:42:28
03:42:28
10
(33)
Veteran
10
Male
33
Veteran Men
Ysbere
03:42:28
3
21.3 km/h
A
38
486-1
Francois PIENAAR
Francois PIENAAR #486-1
Male Veteran
03:42:29
03:42:29
11
(35)
Veteran
11
Male
35
Elite Men
PCML
03:42:29
7
21.3 km/h
A
42
514-1
Iain LINDSAY
Iain LINDSAY #514-1
Male Veteran
03:45:25
03:45:25
12
(39)
Veteran
12
Male
39
Solo Men
Solo Iain Lindsay
03:45:25
12
21.0 km/h
A
43
157-1
Mj BEESLAAR
Mj BEESLAAR #157-1
Male Veteran
03:45:43
03:45:43
13
(40)
Veteran
13
Male
40
Solo Men
Solo MJ Beeslaar
03:45:43
13
21.0 km/h
C
48
411-2
Jean Marc LARCHE
Jean Marc LARCHE #411-2
Male Veteran
03:47:52
03:47:52
14
(45)
Veteran
14
Male
45
Elite Men
Gloop
03:47:52
10
20.8 km/h
B
52
13-1
Andrew ROSE
Andrew ROSE #13-1
Male Veteran
03:48:55
03:48:55
15
(49)
Veteran
15
Male
49
Solo Men
Solo Andrew Rose
03:48:55
14
20.7 km/h
A
60
502-1
Craig PALM
Craig PALM #502-1
Male Veteran
03:51:06
03:51:06
16
(57)
Veteran
16
Male
57
Veteran Men
Starbucks
03:51:07
4
20.5 km/h
A
61
502-2
Steve SONNEKUS
Steve SONNEKUS #502-2
Male Veteran
03:51:07
03:51:07
17
(58)
Veteran
17
Male
58
Veteran Men
Starbucks
03:51:07
4
20.5 km/h
A
65
1-1
Aki ECON
Aki ECON #1-1
Male Veteran
03:52:43
03:52:43
18
(61)
Veteran
18
Male
61
Solo Men
Solo Aki Econ
03:52:43
19
20.4 km/h
B
66
69-1
Firoz LIMALIA
Firoz LIMALIA #69-1
Male Veteran
03:53:12
03:53:12
19
(62)
Veteran
19
Male
62
Solo Men
Solo Firoz Limalia
03:53:12
20
20.3 km/h
B
69
419-2
Heinrich LAHNER
Heinrich LAHNER #419-2
Male Veteran
03:53:31
03:53:31
20
(63)
Veteran
20
Male
63
Veteran Men
Hammer & Nail
03:53:32
5
20.3 km/h
A
70
419-1
Tom WETTON
Tom WETTON #419-1
Male Veteran
03:53:32
03:53:32
21
(64)
Veteran
21
Male
64
Veteran Men
Hammer & Nail
03:53:32
5
20.3 km/h
A
71
415-1
Andrew MCPHERSON
Andrew MCPHERSON #415-1
Male Veteran
03:53:34
03:53:34
22
(65)
Veteran
22
Male
65
Mixed Team
Grindrod
03:53:34
5
20.3 km/h
A
74
366-1
Matt PENNEFATHER
Matt PENNEFATHER #366-1
Male Veteran
03:55:02
03:55:02
23
(67)
Veteran
23
Male
67
Veteran Men
Dazed & Confused
03:55:02
6
20.2 km/h
A
76
492-2
Andrew GROBLER
Andrew GROBLER #492-2
Male Veteran
03:55:41
03:55:41
24
(69)
Veteran
24
Male
69
E-Bike Team
African Icon
03:55:41
1
20.1 km/h
D
78
528-2
Theo BLOK
Theo BLOK #528-2
Male Veteran
03:57:28
03:57:28
25
(71)
Veteran
25
Male
71
Elite Men
T&M
03:57:28
13
20.0 km/h
B
84
553-1
Mark WAGNER
Mark WAGNER #553-1
Male Veteran
03:59:33
03:59:33
26
(77)
Veteran
26
Male
77
Big Buggers
Team Rocket
03:59:33
1
19.8 km/h
A
87
462-2
Jean DE VILLIERS
Jean DE VILLIERS #462-2
Male Veteran
03:59:49
03:59:49
27
(80)
Veteran
27
Male
80
Veteran Men
Master & Student
03:59:50
7
19.8 km/h
B
88
462-1
Hayden SIMPSON
Hayden SIMPSON #462-1
Male Veteran
03:59:50
03:59:50
28
(81)
Veteran
28
Male
81
Veteran Men
Master & Student
03:59:50
7
19.8 km/h
B
89
65-1
Eduard LUBBE
Eduard LUBBE #65-1
Male Veteran
04:01:36
04:01:36
29
(82)
Veteran
29
Male
82
Solo Men
Solo Eduard Lubbe
04:01:36
22
19.6 km/h
B
91
396-2
Wynand VAN DER BERG
Wynand VAN DER BERG #396-2
Male Veteran
04:01:50
04:01:50
30
(84)
Veteran
30
Male
84
Veteran Men
Extatic
04:01:50
8
19.6 km/h
B
92
396-1
Riaan LANGEVELDT
Riaan LANGEVELDT #396-1
Male Veteran
04:01:50
04:01:50
31
(85)
Veteran
31
Male
85
Veteran Men
Extatic
04:01:50
8
19.6 km/h
B
93
469-1
Stefanus DELPORT
Stefanus DELPORT #469-1
Male Veteran
04:02:27
04:02:27
32
(86)
Veteran
32
Male
86
Veteran Men
Nikhedonia
04:02:28
9
19.5 km/h
C
97
511-2
Kfir TEICHMAN
Kfir TEICHMAN #511-2
Male Veteran
04:03:17
04:03:17
33
(90)
Veteran
33
Male
90
Veteran Men
SATIB Africa Botswana
04:03:17
10
19.5 km/h
E
98
398-1
Warren PRICE
Warren PRICE #398-1
Male Veteran
04:03:27
04:03:27
34
(91)
Veteran
34
Male
91
Veteran Men
Midlands Cycle Club
04:03:29
11
19.5 km/h
A
100
108-1
Bruwer SMIT
Bruwer SMIT #108-1
Male Veteran
04:03:41
04:03:41
35
(93)
Veteran
35
Male
93
Solo Men
Solo Bruwer Smit
04:03:41
25
19.5 km/h
I
103
379-2
Adrian FRANKEN
Adrian FRANKEN #379-2
Male Veteran
04:04:48
04:04:48
36
(94)
Veteran
36
Male
94
Veteran Men
DriveTrain
04:04:49
12
19.4 km/h
B
108
509-2
Etienne STEYN
Etienne STEYN #509-2
Male Veteran
04:06:00
04:06:00
37
(98)
Veteran
37
Male
98
Mixed Team
SALOMON Mixed
04:06:00
6
19.3 km/h
B
109
381-2
Andrew CAIRNS
Andrew CAIRNS #381-2
Male Veteran
04:06:08
04:06:08
38
(99)
Veteran
38
Male
99
Veteran Men
Drivetrain badgers
04:06:08
13
19.3 km/h
A
110
381-1
Andrew Mark JOHNSON
Andrew Mark JOHNSON #381-1
Male Veteran
04:06:08
04:06:08
39
(100)
Veteran
39
Male
100
Veteran Men
Drivetrain badgers
04:06:08
13
19.3 km/h
A
111
461-2
Richard FRIEND
Richard FRIEND #461-2
Male Veteran
04:06:41
04:06:41
40
(101)
Veteran
40
Male
101
Veteran Men
Mannly Friends
04:06:43
14
19.2 km/h
D
112
461-1
Grant MANN
Grant MANN #461-1
Male Veteran
04:06:43
04:06:43
41
(102)
Veteran
41
Male
102
Veteran Men
Mannly Friends
04:06:43
14
19.2 km/h
D
115
45-1
Craig BRIDGETT
Craig BRIDGETT #45-1
Male Veteran
04:07:17
04:07:17
42
(105)
Veteran
42
Male
105
Solo Men
Solo Craig Bridgett
04:07:17
26
19.2 km/h
C
122
356-2
Taygan ROBSON
Taygan ROBSON #356-2
Male Veteran
04:08:53
04:08:53
43
(112)
Veteran
43
Male
112
Veteran Men
Coach inc
04:08:53
15
19.0 km/h
A
124
76-1
George Herbert COOPER
George Herbert COOPER #76-1
Male Veteran
04:09:23
04:09:23
44
(114)
Veteran
44
Male
114
Solo Men
Solo George Cooper
04:09:23
31
19.0 km/h
D
125
113-1
Jozef BEHR
Jozef BEHR #113-1
Male Veteran
04:09:56
04:09:56
45
(115)
Veteran
45
Male
115
Solo Men
Solo Jozef Behr
04:09:56
32
19.0 km/h
C
126
594-1
Ian GRASSOW
Ian GRASSOW #594-1
Male Veteran
04:10:01
04:10:01
46
(116)
Veteran
46
Male
116
Mixed Team
Yes Dear #2
04:10:02
7
19.0 km/h
E
133
449-1
Henry LANDSBERG
Henry LANDSBERG #449-1
Male Veteran
04:13:00
04:13:00
47
(120)
Veteran
47
Male
120
Veteran Men
Last Years Winners
04:13:00
16
18.7 km/h
B
134
449-2
Henk VAN ZYL
Henk VAN ZYL #449-2
Male Veteran
04:13:00
04:13:00
48
(121)
Veteran
48
Male
121
Veteran Men
Last Years Winners
04:13:00
16
18.7 km/h
B
135
578-2
Andrew OGDEN
Andrew OGDEN #578-2
Male Veteran
04:13:08
04:13:08
49
(122)
Veteran
49
Male
122
Mixed Team
Tortoise and the Hare
04:13:09
9
18.7 km/h
H
138
490-2
Sean MCCORMICK
Sean MCCORMICK #490-2
Male Veteran
04:13:47
04:13:47
50
(124)
Veteran
50
Male
124
Elite Men
Pinkie&Priest
04:13:48
17
18.7 km/h
A
[1]
2
3
4
5
Page 1 of 5 (238 items)