Berg & Bush Tour
14/06/2022
Results
Teams
Details
Links
Race Website
 
Contact
 
Home
MTB Stage 1
MTB Stage 2
MTB Stage 3
MTB GC
Run Stage 1
Run Stage 2
Run GC
Category Results
Gender Results
All Results
Advanced
Category Results
Gender Results
All Results
Advanced
[1]
2
3
4
Page 1 of 4 (182 items)
Fav
Pos
Race No
Share
Name
Name
Time
Time
Cat Pos
(Gen Pos)
Category
Cat Pos
Second Cat
Gender
Gen Pos
Team Type
Team
Team Result
Team Pos
Pace
Wave
142
208-A
Leon VAN HONSCHOOTEN
Leon VAN HONSCHOOTEN #208-A
Male Veteran
04:13:50
04:13:50
40
(116)
Veteran
40
Male
116
13.7 km/h
C
208-B
John BELLIS
John BELLIS #208-B
Male Veteran
DNF
DNF
Veteran
Male
C
171
232-A
Terry CORCORAN
Terry CORCORAN #232-A
Male Grand Master
05:17:25
05:17:25
16
(139)
Grand Master
16
Big Buggers
Male
139
11.0 km/h
B
232-B
Deon SWANEPOEL
Deon SWANEPOEL #232-B
Male Veteran
DNF
DNF
Veteran
Male
B
243-A
Ruan GOUWS
Ruan GOUWS #243-A
Male Sub-Veteran
DNF
DNF
Sub-Veteran
Male
B
165
243-B
Richard YOUNG
Richard YOUNG #243-B
Male Sub-Veteran
05:01:19
05:01:19
22
(134)
Sub-Veteran
22
Male
134
11.5 km/h
B
105
248-A
Donald WEIR
Donald WEIR #248-A
Male Master
03:52:06
03:52:06
22
(85)
Master
22
Male
85
Mixed Team
WEIRDO's
03:52:07
3
15.0 km/h
A
106
248-B
Nicolle WEIR
Nicolle WEIR #248-B
Female Veteran
03:52:07
03:52:07
6
(21)
Veteran
6
Female
21
Mixed Team
WEIRDO's
03:52:07
3
15.0 km/h
A
64
247-B
Anne-Mari NEL
Anne-Mari NEL #247-B
Female Veteran
03:31:24
03:31:24
3
(12)
Veteran
3
Female
12
Mixed Team
Volle Kanonne
03:31:26
1
16.5 km/h
B
65
247-A
Riaan HUGO
Riaan HUGO #247-A
Male Sub-Veteran
03:31:26
03:31:26
9
(53)
Sub-Veteran
9
Male
53
Mixed Team
Volle Kanonne
03:31:26
1
16.5 km/h
B
2
245-B
Stephen DU PREEZ
Stephen DU PREEZ #245-B
Male Veteran
02:51:43
02:51:43
1
(2)
Veteran
1
Male
2
Male Team
TreasuryONE
02:51:44
1
20.3 km/h
A
3
245-A
Wichard CILLIERS
Wichard CILLIERS #245-A
Male Sub-Veteran
02:51:44
02:51:44
1
(3)
Sub-Veteran
1
Male
3
Male Team
TreasuryONE
02:51:44
1
20.3 km/h
A
115
244-A
Peter GUEST
Peter GUEST #244-A
Male Sub-Veteran
03:56:12
03:56:12
12
(94)
Sub-Veteran
12
Corporate Challenge
Male
94
Male Team
Trail Junkies 1
03:56:13
17
14.7 km/h
B
116
244-B
Rudolf NIEHAUS
Rudolf NIEHAUS #244-B
Male Veteran
03:56:13
03:56:13
35
(95)
Veteran
35
Corporate Challenge
Male
95
Male Team
Trail Junkies 1
03:56:13
17
14.7 km/h
B
137
242-A
Jonathan BASS
Jonathan BASS #242-A
Male Master
04:09:04
04:09:04
28
(111)
Master
28
Male
111
Male Team
The Strong
04:09:05
22
14.0 km/h
B
138
242-B
Andre DEMPERS
Andre DEMPERS #242-B
Male Master
04:09:05
04:09:05
29
(112)
Master
29
Male
112
Male Team
The Strong
04:09:05
22
14.0 km/h
B
74
241-B
Nathan DELL
Nathan DELL #241-B
Male Sub-Veteran
03:36:25
03:36:25
11
(60)
Sub-Veteran
11
Happy Couple
Male
60
Male Team
The Right Stuff
03:36:26
8
16.1 km/h
B
75
241-A
Philip BRINK
Philip BRINK #241-A
Male Veteran
03:36:26
03:36:26
21
(61)
Veteran
21
Happy Couple
Male
61
Male Team
The Right Stuff
03:36:26
8
16.1 km/h
B
152
240-B
Bradley VICKERY
Bradley VICKERY #240-B
Male Sub-Veteran
04:22:52
04:22:52
21
(126)
Sub-Veteran
21
Happy Couple
Male
126
Male Team
The long and the short of it
04:22:52
27
13.2 km/h
B
153
240-A
Tian SCHUSS
Tian SCHUSS #240-A
Male Veteran
04:22:52
04:22:52
42
(127)
Veteran
42
Male
127
Male Team
The long and the short of it
04:22:52
27
13.2 km/h
B
52
29-A
Jane FISHER
Jane FISHER #29-A
Female Veteran
03:24:57
03:24:57
2
(10)
Veteran
2
Female
10
Female Team
TFG Barrier brakers
03:24:57
2
17.0 km/h
B
53
38-A
Elrika HARMZEN-PRETORIUS
Elrika HARMZEN-PRETORIUS #38-A
Female Sub-Veteran
03:24:57
03:24:57
3
(11)
Sub-Veteran
3
Female
11
Female Team
TFG Barrier brakers
03:24:57
2
17.0 km/h
B
101
239-A
Lachlan DOOLAN
Lachlan DOOLAN #239-A
Male Veteran
03:50:57
03:50:57
26
(81)
Veteran
26
Male
81
Male Team
TERAOKA
03:50:57
12
15.1 km/h
B
102
239-B
Dave SMART
Dave SMART #239-B
Male Veteran
03:50:57
03:50:57
27
(82)
Veteran
27
Male
82
Male Team
TERAOKA
03:50:57
12
15.1 km/h
B
140
238-B
Nathan WALLACE
Nathan WALLACE #238-B
Male Senior
04:12:40
04:12:40
10
(114)
Senior
10
Male
114
Male Team
Team Wallace
04:12:43
23
13.8 km/h
B
141
238-A
Derek WALLACE
Derek WALLACE #238-A
Male Master
04:12:43
04:12:43
30
(115)
Master
30
Male
115
Male Team
Team Wallace
04:12:43
23
13.8 km/h
B
77
237-B
Vivienne TURVEY
Vivienne TURVEY #237-B
Female Master
03:37:27
03:37:27
5
(15)
Master
5
Female
15
Female Team
Team T and T
03:37:28
3
16.0 km/h
A
78
237-A
Jeanette TREHERNE
Jeanette TREHERNE #237-A
Female Master
03:37:28
03:37:28
6
(16)
Master
6
Female
16
Female Team
Team T and T
03:37:28
3
16.0 km/h
A
89
236-A
Taryn HENSTOCK
Taryn HENSTOCK #236-A
Female Sub-Veteran
03:41:55
03:41:55
4
(18)
Sub-Veteran
4
Female
18
Mixed Team
Team Super Zest X4
03:41:55
2
15.7 km/h
C
90
236-B
Dean LOGAN
Dean LOGAN #236-B
Male Veteran
03:41:55
03:41:55
25
(72)
Veteran
25
Male
72
Mixed Team
Team Super Zest X4
03:41:55
2
15.7 km/h
C
163
235-A
Doug PAYNE
Doug PAYNE #235-A
Male E-Bike
04:58:23
04:58:23
15
(132)
E-Bike
15
Male
132
E-Bike Team
Team One
04:58:25
5
11.7 km/h
C
164
235-B
Zane SWANEPOEL
Zane SWANEPOEL #235-B
Male Master
04:58:25
04:58:25
33
(133)
Master
33
Male
133
E-Bike Team
Team One
04:58:25
5
11.7 km/h
C
158
100-A
Bradley GACE
Bradley GACE #100-A
Male Senior
04:38:05
04:38:05
11
(131)
Senior
11
Male
131
Mixed Team
Team Gace
04:38:06
7
12.5 km/h
B
159
99-A
Amy GACE
Amy GACE #99-A
Female Senior
04:38:06
04:38:06
2
(28)
Senior
2
Female
28
Mixed Team
Team Gace
04:38:06
7
12.5 km/h
B
123
233-B
Dan HUGO
Dan HUGO #233-B
Male Grand Master
04:00:57
04:00:57
9
(101)
Grand Master
9
Big Buggers
Male
101
Mixed Team
Team Fish Eagle
04:00:59
5
14.4 km/h
B
124
233-A
Almarie HUGO
Almarie HUGO #233-A
Female Master
04:00:59
04:00:59
7
(23)
Master
7
Female
23
Mixed Team
Team Fish Eagle
04:00:59
5
14.4 km/h
B
135
46-A
Stanley JAMES
Stanley JAMES #46-A
Male Master
04:08:56
04:08:56
27
(110)
Master
27
Male
110
Solo Men
Team Coral
14.0 km/h
A
136
16-A
Michelle DEANS
Michelle DEANS #16-A
Female Veteran
04:08:56
04:08:56
8
(26)
Veteran
8
Female
26
Solo Men
Team Coral
14.0 km/h
A
16
250-A
Neil BISSETT
Neil BISSETT #250-A
Male Senior
03:13:16
03:13:16
2
(13)
Senior
2
Corporate Challenge
Male
13
Male Team
Surf4life
03:13:20
2
18.0 km/h
A
17
250-B
Carlo ENGELBRECHT
Carlo ENGELBRECHT #250-B
Male Senior
03:13:20
03:13:20
3
(14)
Senior
3
Corporate Challenge
Male
14
Male Team
Surf4life
03:13:20
2
18.0 km/h
A
169
231-B
Ian FORBES
Ian FORBES #231-B
Male E-Bike
05:14:18
05:14:18
16
(137)
E-Bike
16
Male
137
E-Bike Team
Super G SA
05:16:09
6
11.1 km/h
B
170
231-A
Craig FORBES
Craig FORBES #231-A
Male Veteran
05:16:09
05:16:09
46
(138)
Veteran
46
Male
138
E-Bike Team
Super G SA
05:16:09
6
11.0 km/h
B
31
230-A
Dave DAVIE
Dave DAVIE #230-A
Male Grand Master
03:19:27
03:19:27
2
(26)
Grand Master
2
Male
26
E-Bike Team
Supa Quick
03:19:28
1
17.4 km/h
B
32
230-B
Elaine DAVIE
Elaine DAVIE #230-B
Female E-Bike
03:19:28
03:19:28
5
(6)
E-Bike
5
Female
6
E-Bike Team
Supa Quick
03:19:28
1
17.4 km/h
B
10
59-A
Yashvir MAHARAJ
Yashvir MAHARAJ #59-A
Male Veteran
03:09:42
03:09:42
4
(8)
Veteran
4
Male
8
Solo Men
Solo Yashvir Maharaj
03:09:42
6
18.3 km/h
A
139
71-A
Willem REITSMA
Willem REITSMA #71-A
Male Grand Master
04:11:07
04:11:07
13
(113)
Grand Master
13
Male
113
Solo Men
Solo Willem Reitsma
04:11:07
52
13.9 km/h
B
61
48-A
Vince JORDAAN
Vince JORDAAN #48-A
Male Master
03:29:43
03:29:43
13
(50)
Master
13
Corporate Challenge
Male
50
Solo Men
Solo Vince Jordaan
03:29:43
32
16.6 km/h
A
73
76-A
Vaughan STAPLES
Vaughan STAPLES #76-A
Male Veteran
03:34:44
03:34:44
20
(59)
Veteran
20
Male
59
Solo Men
Solo Vaughan Staples
03:34:44
36
16.2 km/h
B
130
32-A
Tony FREEMAN
Tony FREEMAN #32-A
Male Grand Master
04:04:09
04:04:09
12
(106)
Grand Master
12
Corporate Challenge
Male
106
Solo Men
Solo Tony Freeman
04:04:09
50
14.3 km/h
C
143
96-A
Sven HAGEMANN
Sven HAGEMANN #96-A
Male Sub-Veteran
04:16:10
04:16:10
15
(117)
Sub-Veteran
15
Male
117
Solo Men
Solo Sven Hagemann
04:16:10
53
13.6 km/h
C
[1]
2
3
4
Page 1 of 4 (182 items)
© 2023