Midvaal 100Miler
02/05/2021
Results
Details
Links
Race Website
Race photo's
 
Contact
 
Home
160km
80km
40km
10km
Category Results
Gender Results
All Results
Advanced
Category Results
Gender Results
All Results
Advanced
[1]
2
3
Page 1 of 3 (101 items)
Fav
Pos
Race No
Share
Name
Name
Time
Time
Cat Pos
(Gen Pos)
Category
Cat Pos
Gender
Gen Pos
Status
Pace
Start Time
Halfway
O/Pos
Finish
O/Pos
31
1
Henk ADENDORFF
Henk ADENDORFF #1
Male Veteran
06:08:10
06:08:10
5
(31)
Veteran
5
Male
31
Finished
25.3 km/h
07:00:00
03:11:01
36
02:57:09
35
59
2
Megan ANDERSEN
Megan ANDERSEN #2
Female Sub-Vet
07:12:51
07:12:51
1
(6)
Sub-Vet
1
Female
6
Finished
21.6 km/h
07:00:00
03:38:57
71
03:33:54
64
36
4
Craig ATKINSON
Craig ATKINSON #4
Male Veteran
06:16:56
06:16:56
6
(36)
Veteran
6
Male
36
Finished
24.8 km/h
07:00:00
03:12:47
38
03:04:09
40
5
Greg BACKMAN
Greg BACKMAN #5
Male Master
DNF
DNF
Master
Male
Started
07:00:00
6
Steven BARK
Steven BARK #6
Male Sub-Vet
DNF
DNF
Sub-Vet
Male
Lap 1
07:00:00
02:56:15
23
65
7
Charlene BARKHUIZEN
Charlene BARKHUIZEN #7
Female Sub-Vet
07:17:46
07:17:46
2
(7)
Sub-Vet
2
Female
7
Finished
21.3 km/h
07:00:00
03:44:46
73
03:32:59
70
30
10
Craig BEIJL
Craig BEIJL #10
Male Veteran
06:08:09
06:08:09
4
(30)
Veteran
4
Male
30
Finished
25.3 km/h
07:00:00
03:10:57
35
02:57:11
34
47
11
Erika BORNMAN
Erika BORNMAN #11
Female Veteran
06:38:22
06:38:22
1
(2)
Veteran
1
Female
2
Finished
23.4 km/h
07:00:00
03:25:58
55
03:12:23
51
11
12
Ruan BOTES
Ruan BOTES #12
Male Sub-Vet
05:17:29
05:17:29
5
(11)
Sub-Vet
5
Male
11
Finished
29.4 km/h
07:00:00
02:47:45
10
02:29:43
14
14
Andre CALTEAUX
Andre CALTEAUX #14
Male Master
DNF
DNF
Master
Male
Lap 1
07:00:00
03:29:13
59
50
17
Jose CARDOSO
Jose CARDOSO #17
Male Veteran
06:50:07
06:50:07
9
(48)
Veteran
9
Male
48
Finished
22.8 km/h
07:00:00
03:24:06
51
03:26:00
55
70
18
Artur CARRAZEDO
Artur CARRAZEDO #18
Male Master
07:40:58
07:40:58
17
(63)
Master
17
Male
63
Finished
20.2 km/h
07:00:00
03:38:01
68
04:02:57
75
39
19
Emile CRONJE
Emile CRONJE #19
Male Master
06:30:44
06:30:44
9
(39)
Master
9
Male
39
Finished
23.9 km/h
07:00:00
03:18:18
41
03:12:26
43
37
20
Vic DA COSTA
Vic DA COSTA #20
Male Veteran
06:30:08
06:30:08
7
(37)
Veteran
7
Male
37
Finished
23.9 km/h
07:00:00
03:23:17
50
03:06:50
41
48
23
Sakkie DE WET
Sakkie DE WET #23
Male Master
06:48:07
06:48:07
11
(46)
Master
11
Male
46
Finished
22.9 km/h
07:00:00
03:56:56
79
02:51:11
52
44
24
Sjoerd DOUWENGA
Sjoerd DOUWENGA #24
Male Gr Master
06:38:12
06:38:12
2
(43)
Gr Master
2
Male
43
Finished
23.4 km/h
07:00:00
03:25:30
53
03:12:41
48
20
25
Ruan ENGLAND
Ruan ENGLAND #25
Male Senior
05:43:59
05:43:59
10
(20)
Senior
10
Male
20
Finished
27.1 km/h
07:00:00
02:57:09
25
02:46:50
23
26
26
Marco FERDINANDI
Marco FERDINANDI #26
Male Master
05:56:31
05:56:31
3
(26)
Master
3
Male
26
Finished
26.2 km/h
07:00:00
03:06:27
30
02:50:04
30
69
27
Darryl FOURIE
Darryl FOURIE #27
Male Sub-Vet
07:40:56
07:40:56
13
(62)
Sub-Vet
13
Male
62
Finished
20.2 km/h
07:00:00
03:37:56
67
04:02:59
74
1
29
Dylan GIRDLESTONE
Dylan GIRDLESTONE #29
Male Sub-Vet
05:05:16
05:05:16
1
(1)
Sub-Vet
1
Male
1
Finished
30.6 km/h
07:00:00
02:43:03
3
02:22:13
4
61
31
Kim GREYLING
Kim GREYLING #31
Male Master
07:13:08
07:13:08
15
(55)
Master
15
Male
55
Finished
21.5 km/h
07:00:00
03:45:22
75
03:27:46
66
53
32
Sonja GREYLING
Sonja GREYLING #32
Female Master
07:03:15
07:03:15
1
(3)
Master
1
Female
3
Finished
22.0 km/h
07:00:00
03:45:20
74
03:17:55
58
13
34
Wade HARRIS
Wade HARRIS #34
Male Senior
05:32:07
05:32:07
8
(13)
Senior
8
Male
13
Finished
28.1 km/h
07:00:00
02:48:09
14
02:43:58
16
71
35
Lerina HEPBURN
Lerina HEPBURN #35
Female Veteran
07:42:44
07:42:44
3
(8)
Veteran
3
Female
8
Finished
20.2 km/h
07:00:00
04:04:18
85
03:38:25
76
56
36
Andries JACOBS
Andries JACOBS #36
Male Master
07:08:43
07:08:43
14
(53)
Master
14
Male
53
Finished
21.8 km/h
07:00:00
03:37:55
66
03:30:48
61
57
37
Maureen JACOBS
Maureen JACOBS #37
Female Master
07:08:44
07:08:44
2
(4)
Master
2
Female
4
Finished
21.8 km/h
07:00:00
03:37:47
65
03:30:56
62
63
38
Bennie JANSE VAN RENSBURG
Bennie JANSE VAN RENSBURG #38
Male Sub-Vet
07:15:12
07:15:12
12
(57)
Sub-Vet
12
Male
57
Finished
21.4 km/h
07:00:00
03:30:45
62
03:44:27
68
5
39
Chris JOOSTE
Chris JOOSTE #39
Male Senior
05:16:08
05:16:08
4
(5)
Senior
4
Male
5
Finished
29.5 km/h
07:00:00
02:43:08
8
02:32:59
8
40
Philip KLEIJNHANS
Philip KLEIJNHANS #40
Male Gr Master
DNF
DNF
Gr Master
Male
Lap 1
07:00:00
03:25:57
54
41
Ivan KRUGER
Ivan KRUGER #41
Male Gr Master
DNF
DNF
Gr Master
Male
Started
07:00:00
42
Robert LEHMACHER
Robert LEHMACHER #42
Male Gr Master
Started
Started
Gr Master
Male
Lap 1
07:00:00
03:39:52
72
15
43
Paul Manfred LEWIS-ENRIGHT
Paul Manfred LEWIS-ENRIGHT #43
Male Veteran
05:40:39
05:40:39
1
(15)
Veteran
1
Male
15
Finished
27.4 km/h
07:00:00
02:55:25
21
02:45:13
18
24
45
William MAJAPHOLO
William MAJAPHOLO #45
Male Senior
05:52:14
05:52:14
13
(24)
Senior
13
Male
24
Finished
26.5 km/h
07:00:00
02:55:23
19
02:56:51
28
22
46
Charl MARAIS
Charl MARAIS #46
Male Master
05:44:00
05:44:00
2
(22)
Master
2
Male
22
Finished
27.1 km/h
07:00:00
02:57:51
26
02:46:08
25
28
47
Erich MEINTJES
Erich MEINTJES #47
Male Master
06:05:17
06:05:17
5
(28)
Master
5
Male
28
Finished
25.5 km/h
07:00:00
03:04:36
29
03:00:40
32
45
49
Charles MONA
Charles MONA #49
Male Veteran
06:38:15
06:38:15
8
(44)
Veteran
8
Male
44
Finished
23.4 km/h
07:00:00
03:24:26
52
03:13:49
49
50
Karel MOUTON
Karel MOUTON #50
Male Master
DNF
DNF
Master
Male
Finished
07:00:00
03:13:02
39
03:36:04
54
23
52
Halalisani NDEBELE
Halalisani NDEBELE #52
Male Senior
05:46:49
05:46:49
12
(23)
Senior
12
Male
23
Finished
26.9 km/h
07:00:00
02:48:06
13
02:58:43
27
49
53
Dawie OBERHOLSTER
Dawie OBERHOLSTER #53
Male Master
06:48:12
06:48:12
12
(47)
Master
12
Male
47
Finished
22.9 km/h
07:00:00
03:57:05
80
02:51:07
53
54
Thys OOSTHUIZEN
Thys OOSTHUIZEN #54
Male Veteran
DNF
DNF
Veteran
Male
Started
07:00:00
51
56
Bennie PIENAAR
Bennie PIENAAR #56
Male Gr Master
06:57:59
06:57:59
3
(49)
Gr Master
3
Male
49
Finished
22.3 km/h
07:00:00
03:37:46
64
03:20:12
56
6
57
Martin PIETERSE
Martin PIETERSE #57
Male Sub-Vet
05:16:08
05:16:08
2
(6)
Sub-Vet
2
Male
6
Finished
29.5 km/h
07:00:00
02:43:04
4
02:33:04
9
55
58
Richard PRETORIUS
Richard PRETORIUS #58
Male Gr Master
07:06:25
07:06:25
4
(52)
Gr Master
4
Male
52
Finished
21.9 km/h
07:00:00
03:19:16
44
03:47:08
60
32
60
Manfred REINHART
Manfred REINHART #60
Male Gr Master
06:08:11
06:08:11
1
(32)
Gr Master
1
Male
32
Finished
25.3 km/h
07:00:00
03:12:38
37
02:55:32
36
61
Riaan RYNDERS
Riaan RYNDERS #61
Male Master
DNF
DNF
Master
Male
Finished
07:00:00
03:47:56
76
00:00:42
1
27
62
Tinus SCHEEPERS
Tinus SCHEEPERS #62
Male Master
05:56:32
05:56:32
4
(27)
Master
4
Male
27
Finished
26.2 km/h
07:00:00
03:06:29
31
02:50:03
31
54
63
Hayward SCHOLTZ
Hayward SCHOLTZ #63
Male Sub-Vet
07:05:56
07:05:56
10
(51)
Sub-Vet
10
Male
51
Finished
21.9 km/h
07:00:00
03:18:41
43
03:47:15
59
14
64
Mpho SEBOPA
Mpho SEBOPA #64
Male Senior
05:40:01
05:40:01
9
(14)
Senior
9
Male
14
Finished
27.4 km/h
07:00:00
02:48:00
12
02:52:01
17
66
65
James SUTTON
James SUTTON #65
Male Senior
07:21:32
07:21:32
17
(59)
Senior
17
Male
59
Finished
21.1 km/h
07:00:00
03:09:00
32
04:12:32
71
52
66
Richard SUTTON
Richard SUTTON #66
Male Master
06:58:53
06:58:53
13
(50)
Master
13
Male
50
Finished
22.3 km/h
07:00:00
03:29:43
60
03:29:10
57
[1]
2
3
Page 1 of 3 (101 items)
© 2023