Magoeba Trek
17/09/2021
Results
Teams
Details
Links
Race Website
Course Map
Online entry
 
Contact
 
Home
Race Day1
Race Day2
Race Day3
Race GC
Trail Day1
Trail Day2
Trail Day3
Trail GC
Category Results
Gender Results
All Results
Advanced
Category Results
Gender Results
All Results
Advanced
1
2
[3]
Page 3 of 3 (146 items)
Rotate for splits
Fav
Pos
Race No
Share
Name
Name
Time
Time
Gen Pos
Gender
Gen Pos
Team Type
Team
Team Result
Team Pos
Pace
First lap
Second lap
139
2163
Senka BUGARIN
Senka BUGARIN #2163
Female 
03:42:16
03:42:16
46
Female
46
Solo Women
Solo Senka Bugarin
03:42:16
13
8.4 km/h
01:55:10
01:47:05
22
2218
Shane FRIEDRICHS
Shane FRIEDRICHS #2218
Male 
01:59:55
01:59:55
17
Male
17
Solo Men
Solo Shane Friedrichs
01:59:55
5
15.5 km/h
01:02:40
00:57:14
9
2237
Shelleigh TERLOUW
Shelleigh TERLOUW #2237
Female 
01:42:56
01:42:56
1
Female
1
E-Bike Solo
Solo Shelleigh Terlouw
01:42:56
1
18.1 km/h
00:54:53
00:48:03
108
2122
Susan VAN WYK
Susan VAN WYK #2122
Female 
02:45:25
02:45:25
28
Female
28
Solo Women
Solo Susan v Wyk
02:45:25
7
11.2 km/h
01:26:03
01:19:21
12
818
Thomas ORCHARD
Thomas ORCHARD #818
Male 
01:51:28
01:51:28
9
Male
9
Solo Men
Solo Thomas Orchard
01:51:28
1
16.7 km/h
00:57:05
00:54:22
60
2170
Stephen SMIT
Stephen SMIT #2170
Male 
02:17:42
02:17:42
45
Male
45
Mixed Team
Stephen Smit & Martmeri Smit
02:17:43
5
13.5 km/h
01:10:06
01:07:36
61
2168
Martmeri SMIT
Martmeri SMIT #2168
Female 
02:17:43
02:17:43
16
Female
16
Mixed Team
Stephen Smit & Martmeri Smit
02:17:43
5
13.5 km/h
01:10:05
01:07:37
110
874
Dick ROOD
Dick ROOD #874
Male 
02:45:34
02:45:34
81
Male
81
Mixed Team
Sticky and his Phat chick
02:45:36
11
11.2 km/h
01:26:25
01:19:09
111
873
Dorothy ROOD
Dorothy ROOD #873
Female 
02:45:36
02:45:36
30
Female
30
Mixed Team
Sticky and his Phat chick
02:45:36
11
11.2 km/h
01:26:24
01:19:11
75
875
Derick VAN HEERDEN
Derick VAN HEERDEN #875
Male 
02:27:12
02:27:12
54
Male
54
Mens Team
T1 C
02:27:13
14
12.6 km/h
01:14:00
01:13:11
76
876
Pieter GREYVENSTEIN
Pieter GREYVENSTEIN #876
Male 
02:27:13
02:27:13
55
Male
55
Mens Team
T1 C
02:27:13
14
12.6 km/h
01:13:05
01:14:08
45
2171
Shawn MARTINS
Shawn MARTINS #2171
Male 
02:10:43
02:10:43
34
Male
34
Mens Team
Talisman Masters
14.2 km/h
01:06:47
01:03:55
17
2173
Eddy TEIXEIRA
Eddy TEIXEIRA #2173
Male 
01:55:28
01:55:28
12
Male
12
Mens Team
TEAM CYCLEWAY
01:55:29
4
16.1 km/h
00:58:55
00:56:32
18
2174
Awie HATTINGH
Awie HATTINGH #2174
Male 
01:55:29
01:55:29
13
Male
13
Mens Team
TEAM CYCLEWAY
01:55:29
4
16.1 km/h
00:58:56
00:56:32
1
2178
Herman FOURIE
Herman FOURIE #2178
Male 
01:24:11
01:24:11
1
Male
1
Mens Team
Team insect science Junior
01:24:12
1
22.1 km/h
00:42:38
00:41:33
2
2177
Gunther KATZKE
Gunther KATZKE #2177
Male 
01:24:12
01:24:12
2
Male
2
Mens Team
Team insect science Junior
01:24:12
1
22.1 km/h
00:42:42
00:41:29
70
2179
Mark PIETERSE
Mark PIETERSE #2179
Male 
02:23:55
02:23:55
50
Male
50
Mens Team
Team Miami
02:23:56
13
12.9 km/h
01:12:12
01:11:43
71
2180
Albert NOTHNAGEL
Albert NOTHNAGEL #2180
Male 
02:23:56
02:23:56
51
Male
51
Mens Team
Team Miami
02:23:56
13
12.9 km/h
01:08:30
01:15:26
37
2124
Maryke HUDSON
Maryke HUDSON #2124
Female 
02:05:36
02:05:36
8
Female
8
Mixed Team
Team Muntain Mojo
02:05:37
2
14.8 km/h
01:05:00
01:00:35
38
2125
Wessel PRETORIUS
Wessel PRETORIUS #2125
Male 
02:05:37
02:05:37
30
Male
30
Mixed Team
Team Muntain Mojo
02:05:37
2
14.8 km/h
01:04:41
01:00:56
129
2182
Louise THIART
Louise THIART #2182
Female 
03:16:23
03:16:23
40
Female
40
Womens Team
Team Sally & Josephine
03:16:26
7
9.5 km/h
01:38:43
01:37:40
130
2181
Shani VAN DEN HEEVER
Shani VAN DEN HEEVER #2181
Female 
03:16:26
03:16:26
41
Female
41
Womens Team
Team Sally & Josephine
03:16:26
7
9.5 km/h
01:38:44
01:37:42
23
2243
Wouter WESSELS
Wouter WESSELS #2243
Male 
01:59:58
01:59:58
18
Male
18
Mens Team
Team Vrystaat
02:00:00
6
15.5 km/h
01:01:55
00:58:03
24
2244
Rudolf VAN RENSBURG
Rudolf VAN RENSBURG #2244
Male 
02:00:00
02:00:00
19
Male
19
Mens Team
Team Vrystaat
02:00:00
6
15.5 km/h
01:01:58
00:58:01
25
2183
Jan-Louis VENTER
Jan-Louis VENTER #2183
Male 
02:00:23
02:00:23
20
Male
20
Mens Team
The CORE
02:00:24
7
15.5 km/h
01:03:23
00:56:59
26
2184
Dane GAVIN
Dane GAVIN #2184
Male 
02:00:24
02:00:24
21
Male
21
Mens Team
The CORE
02:00:24
7
15.4 km/h
01:03:27
00:56:56
137
2186
Martin VAN NIEKERK
Martin VAN NIEKERK #2186
Male 
03:42:13
03:42:13
92
Male
92
Mixed Team
The Cycopaths
03:42:18
17
8.4 km/h
01:55:02
01:47:10
140
2185
Denise Jane VAN NIEKERK
Denise Jane VAN NIEKERK #2185
Female 
03:42:18
03:42:18
47
Female
47
Mixed Team
The Cycopaths
03:42:18
17
8.4 km/h
01:55:11
01:47:06
133
2188
Alex GORDON
Alex GORDON #2188
Male 
03:39:47
03:39:47
91
Male
91
Mixed Team
The Gordon’s
03:39:51
15
8.5 km/h
01:55:17
01:44:30
134
2187
Clarissa ESTERHUIZEN
Clarissa ESTERHUIZEN #2187
Female 
03:39:51
03:39:51
43
Female
43
Mixed Team
The Gordon’s
03:39:51
15
8.5 km/h
01:55:19
01:44:32
64
2191
Grizel GUBITZ
Grizel GUBITZ #2191
Female 
02:20:55
02:20:55
18
Female
18
Womens Team
tour de friends
02:20:57
4
13.2 km/h
01:14:56
01:05:58
65
2192
Soretha LUBBE
Soretha LUBBE #2192
Female 
02:20:57
02:20:57
19
Female
19
Womens Team
tour de friends
02:20:57
4
13.2 km/h
01:14:55
01:06:01
57
2194
Zylon MCGAFFIN
Zylon MCGAFFIN #2194
Male 
02:14:54
02:14:54
43
Male
43
Mens Team
Trophy 1
02:14:55
11
13.8 km/h
01:11:35
01:03:18
58
2193
Ryan HYDE
Ryan HYDE #2193
Male 
02:14:55
02:14:55
44
Male
44
Mens Team
Trophy 1
02:14:55
11
13.8 km/h
01:11:43
01:03:11
89
2195
Herbie FOX
Herbie FOX #2195
Male 
02:33:59
02:33:59
65
Male
65
Mens Team
Trophy 2
02:34:02
17
12.1 km/h
01:15:52
01:18:07
90
2196
Wilhelm GROENEWALT
Wilhelm GROENEWALT #2196
Male 
02:34:02
02:34:02
66
Male
66
Mens Team
Trophy 2
02:34:02
17
12.1 km/h
01:15:49
01:18:12
7
2197
Ruben VAN TONDER
Ruben VAN TONDER #2197
Male 
01:42:52
01:42:52
7
Male
7
Mens Team
Two plus Three
01:42:53
3
18.1 km/h
00:51:48
00:51:04
8
2198
Andani RAPHALALANI
Andani RAPHALALANI #2198
Male 
01:42:53
01:42:53
8
Male
8
Mens Team
Two plus Three
01:42:53
3
18.1 km/h
00:51:19
00:51:34
31
2199
Pierre BRUWER
Pierre BRUWER #2199
Male 
02:03:52
02:03:52
25
Male
25
Mens Team
Tzaneen Momentum Gym
02:03:54
8
15.0 km/h
01:02:05
01:01:46
32
2200
Dawie VAN DER MERWE
Dawie VAN DER MERWE #2200
Male 
02:03:54
02:03:54
26
Male
26
Mens Team
Tzaneen Momentum Gym
02:03:54
8
15.0 km/h
01:02:09
01:01:44
50
2202
Andries JACOBSZ
Andries JACOBSZ #2202
Male 
02:12:27
02:12:27
37
Male
37
Mens Team
Wabadachang
02:45:51
22
14.0 km/h
01:09:08
01:03:18
112
2201
Gideon LOUW
Gideon LOUW #2201
Male 
02:45:51
02:45:51
82
Male
82
Mens Team
Wabadachang
02:45:51
22
11.2 km/h
01:24:07
01:21:43
66
2204
Eddie FIVAZ
Eddie FIVAZ #2204
Male 
02:22:44
02:22:44
47
Male
47
Mixed Team
Wheels on fire
02:22:46
7
13.0 km/h
01:11:51
01:10:53
67
2203
Annamarie FIVAZ
Annamarie FIVAZ #2203
Female 
02:22:46
02:22:46
20
Female
20
Mixed Team
Wheels on fire
02:22:46
7
13.0 km/h
01:11:49
01:10:56
114
2207
Henri-Basil HEARNE
Henri-Basil HEARNE #2207
Male 
02:51:14
02:51:14
83
Male
83
Mens Team
Wildehondefontein Boerdery
02:51:17
23
10.9 km/h
01:22:51
01:28:23
115
2206
Le Riche LOMBARD
Le Riche LOMBARD #2206
Male 
02:51:17
02:51:17
84
Male
84
Mens Team
Wildehondefontein Boerdery
02:51:17
23
10.9 km/h
01:22:48
01:28:28
1
2
[3]
Page 3 of 3 (146 items)
© 2023