Goss & Balfe Sapphire Coast Marathon
28/10/2018
Results
Details
 
Contact
 
Home
42.2km
21.1km
10km
Category Results
Gender Results
All Results
Advanced
Category Results
Gender Results
All Results
Advanced
[1]
2
3
4
5
6
7
...
31
32
33
34
Page 1 of 34 (1653 items)
Fav
Pos
Race No
Share
Name
Name
Time
Time
Cat Pos
(Gen Pos)
Category
Cat Pos
Gender
Gen Pos
Club
Pace
2000
Mike MSOMI
Mike MSOMI #2000
Male 40-49
Not started
Not started
40-49
Male
TEAM VITALITY
1056
2001
Ayanda
Ayanda #2001
Female Senior
02:50:33
02:50:33
123
(369)
Senior
123
Female
369
8:05 min/km
736
2002
Brain
Brain #2002
Male 60+
02:30:16
02:30:16
22
(537)
60+
22
Male
537
7:07 min/km
883
2003
Buhlebamamaya
Buhlebamamaya #2003
Female 35-39
02:37:34
02:37:34
60
(267)
35-39
60
Female
267
7:28 min/km
2004
Gugu
Gugu #2004
Female 40-49
Not started
Not started
40-49
Female
ESKOM
1168
2005
Madoda
Madoda #2005
Male 50-59
03:00:21
03:00:21
111
(726)
50-59
111
Male
726
TEAM VITALITY
8:32 min/km
1311
2006
Malungiselelo
Malungiselelo #2006
Female Senior
03:17:46
03:17:46
171
(545)
Senior
171
Female
545
9:22 min/km
2007
Marc
Marc #2007
Male 40-49
Not started
Not started
40-49
Male
297
2008
Mluleki
Mluleki #2008
Male 40-49
02:04:39
02:04:39
54
(251)
40-49
54
Male
251
5:54 min/km
271
2009
Mzwandile
Mzwandile #2009
Male 35-39
02:02:52
02:02:52
55
(232)
35-39
55
Male
232
N/A
5:49 min/km
2010
Nick
Nick #2010
Male 50-59
Not started
Not started
50-59
Male
EAST GRIQUALAND STRIDERS
751
2012
Radwinn
Radwinn #2012
Male Senior
02:30:42
02:30:42
177
(544)
Senior
177
Male
544
7:08 min/km
69
2013
Sbongiseni
Sbongiseni #2013
Male 35-39
01:39:26
01:39:26
21
(68)
35-39
21
Male
68
ETHENKWENI ATHLETICS CLUB
4:42 min/km
211
2014
Shabir
Shabir #2014
Male 50-59
01:58:34
01:58:34
16
(185)
50-59
16
Male
185
RISING SUN CHATSWORTH ATHLETIC CLUB
5:37 min/km
871
2015
Shaun
Shaun #2015
Male 35-39
02:37:15
02:37:15
142
(612)
35-39
142
Male
612
TWINI
7:27 min/km
157
2016
Shaun
Shaun #2016
Male 35-39
01:53:31
01:53:31
35
(145)
35-39
35
Male
145
5:22 min/km
1180
2017
Siphiwe
Siphiwe #2017
Male 40-49
03:01:24
03:01:24
186
(731)
40-49
186
Male
731
8:35 min/km
988
2018
Slondiwe
Slondiwe #2018
Female Senior
02:45:59
02:45:59
106
(328)
Senior
106
Female
328
7:52 min/km
939
2019
Sthembile
Sthembile #2019
Female Senior
02:41:32
02:41:32
96
(300)
Senior
96
Female
300
7:39 min/km
1026
2020
Titus
Titus #2020
Male 60+
02:48:39
02:48:39
42
(671)
60+
42
Male
671
7:59 min/km
2021
Zama
Zama #2021
Female 35-39
Not started
Not started
35-39
Female
NEDBANK
1005
2022
Zipho
Zipho #2022
Male 50-59
02:46:43
02:46:43
99
(665)
50-59
99
Male
665
ABSA PRIDE RUNNERS CLUB
7:54 min/km
934
2023
Zodwa
Zodwa #2023
Female 35-39
02:41:13
02:41:13
65
(296)
35-39
65
Female
296
NEDBANK
7:38 min/km
1062
2024
Imtiaz ABDULLA
Imtiaz ABDULLA #2024
Male 40-49
02:51:02
02:51:02
172
(689)
40-49
172
Male
689
Ubuntu Striders
8:06 min/km
1058
2025
Ian ABRAMS
Ian ABRAMS #2025
Male 60+
02:50:45
02:50:45
51
(688)
60+
51
Male
688
TEAM VITALITY KZN
8:05 min/km
2026
Mia ACUTT
Mia ACUTT #2026
Female 35-39
Not started
Not started
35-39
Female
Getfit AC
2027
Doody ADAMS
Doody ADAMS #2027
Female 40-49
Not started
Not started
40-49
Female
87
2028
John ADAMS
John ADAMS #2028
Male 50-59
01:43:42
01:43:42
4
(86)
50-59
4
Male
86
WESTVILLE ATHLETIC
4:54 min/km
363
2029
Nathan ADAMS
Nathan ADAMS #2029
Male Senior
02:09:48
02:09:48
112
(298)
Senior
112
Male
298
6:09 min/km
2030
Gary AINSWORTH
Gary AINSWORTH #2030
Male 35-39
Not started
Not started
35-39
Male
HILLCREST VILLAGERS
2031
Shelley AINSWORTH
Shelley AINSWORTH #2031
Female 35-39
Not started
Not started
35-39
Female
HILLCREST VILLAGERS
305
2032
Anthony ALBRIGHTSON
Anthony ALBRIGHTSON #2032
Male 40-49
02:05:05
02:05:05
56
(258)
40-49
56
Male
258
NATAL CARBINEERS A.C
5:55 min/km
477
2033
Colette ALCOCK
Colette ALCOCK #2033
Female 40-49
02:16:14
02:16:14
20
(99)
40-49
20
Female
99
WESTVILLE ATHLETIC CLUB
6:27 min/km
565
2034
Dean ALCOCK
Dean ALCOCK #2034
Male 40-49
02:20:27
02:20:27
104
(436)
40-49
104
Male
436
WESTVILLE ATHLETIC CLUB
6:39 min/km
421
2035
Jac ALDOUS
Jac ALDOUS #2035
Male Senior
02:13:30
02:13:30
124
(336)
Senior
124
Male
336
6:19 min/km
391
2036
Dale ALLAN
Dale ALLAN #2036
Male Senior
02:11:00
02:11:00
117
(313)
Senior
117
Male
313
6:12 min/km
2037
Kelly ALLAN
Kelly ALLAN #2037
Female 35-39
Not started
Not started
35-39
Female
119
2038
Marc ALLEN
Marc ALLEN #2038
Male 40-49
01:49:08
01:49:08
17
(112)
40-49
17
Male
112
HILLCREST VILLAGERS A.C.
5:10 min/km
356
2039
Zahir ALLY
Zahir ALLY #2039
Male 40-49
02:09:23
02:09:23
68
(295)
40-49
68
Male
295
CRESCENT RUNNERS
6:07 min/km
2040
Jai ALWAR
Jai ALWAR #2040
Female 40-49
Not started
Not started
40-49
Female
MOUNT EDGECOMBE VILLAGIERS
577
2041
Bronwyn ANDERSON
Bronwyn ANDERSON #2041
Female Senior
02:21:37
02:21:37
51
(134)
Senior
51
Female
134
UMZIMKHULU STRIDERS
6:42 min/km
1125
2042
Gugu ANDERSON
Gugu ANDERSON #2042
Female 50-59
02:56:00
02:56:00
54
(413)
50-59
54
Female
413
SAVAGES
8:20 min/km
397
2043
Garth ANDERSSEN
Garth ANDERSSEN #2043
Male 35-39
02:11:15
02:11:15
78
(317)
35-39
78
Male
317
DHS OLD BOYS
6:13 min/km
371
2044
Dalleen APPEL
Dalleen APPEL #2044
Female 35-39
02:10:07
02:10:07
13
(69)
35-39
13
Female
69
ZULULAND MULTI SPORTS CLUB
6:10 min/km
899
2045
Linda ARBUTHNOT
Linda ARBUTHNOT #2045
Female 50-59
02:38:09
02:38:09
33
(276)
50-59
33
Female
276
BAYNESFIELD
7:29 min/km
797
2047
Jeff ARMSTRONG
Jeff ARMSTRONG #2047
Male 60+
02:32:58
02:32:58
24
(564)
60+
24
Male
564
ATHLETICS NORTH
7:14 min/km
1328
2048
Roslyn ARUMUGAM
Roslyn ARUMUGAM #2048
Female 40-49
03:20:56
03:20:56
170
(559)
40-49
170
Female
559
Ubuntu Striders Athletic Club
9:31 min/km
300
2049
Caitlin ASKEW
Caitlin ASKEW #2049
Female Senior
02:04:45
02:04:45
20
(47)
Senior
20
Female
47
5:54 min/km
269
2050
Lloyd ASKHAM
Lloyd ASKHAM #2050
Male 40-49
02:02:49
02:02:49
48
(230)
40-49
48
Male
230
ESKOM ATHLETICS CLUB
5:49 min/km
851
2051
Debbie AUSTWICK
Debbie AUSTWICK #2051
Female 35-39
02:36:17
02:36:17
58
(251)
35-39
58
Female
251
7:24 min/km
[1]
2
3
4
5
6
7
...
31
32
33
34
Page 1 of 34 (1653 items)
© 2023